BERJAYA TEENSTAR CHALLENGE 2016 GRAND FINALS

SOLO SINGING CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
Champion (TEAM BYOUTH) Vanessa Reynauld
SMK (P) Methodist Klang
(The Power of Love)
1st Runner-Up (TEAM KRR) Yazmin Aldwin Abdul Aziz
SMK Seri Hartamas
(And I Am Telling You)
2nd Runner-Up (TEAM BCARD) Keshnee Surendran Global Indian International School
(Listen)
DUET/GROUP SINGING CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
Champion (TEAM BYOUTH) Jyllian Kok E-Lyse
Kuan Yue Tong
Elyn Leong Yee Ling
SMK Bandar Utama Damansara 3
(New York, New York)
1st Runner-Up (TEAM KRR) Nadiah Ahmad Farid
Sehrana Uaifa Shahrul Kamal
SM Sri KDU
(All I Want For Christmas Is You)
2nd Runner-Up (TEAM BYOUTH) Jynn Kok E-Lynn
Tammy Leong Ye Ying
Celine Wong Shi-Qi
SMK Bandar Utama Damansara 3
(Show Me How You Burlesque)
MODERN DANCING CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
Champion (TEAM BYOUTH) Chong Jia Qi
Puteri Liyana Adnan
Julia Afrina Batrisyia Nor Iskandar Nordin
Hor Ee Lynn
Nicole Ng Yuet Thung
SM Sri KDU
1st Runner-Up (TEAM KRR) Muhammad Faritz Danial Roshqimi
Aniq Irfanshamil S Shaffari
St. John's Institution
2nd Runner-Up (TEAM BUCH) Sabrina Alia Mohd Emran
Aiesya Sabrina Bazlan
Anisya Khairina Kamarul Azman
Puteri Yong Natasya Abdul Rahim
Nur Dhaniesya Dhaniea Norhisham
SMK Convent Bukit Nanas
BAND CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
Champion
(TEAM BUCH)
Timothy Lee Kwang Hao
Joaquin Khazril
Gan Jia Wei
Jermaine Roshan Abraham
SMK Damansara Jaya
(Out of My Limit)
1st Runner-Up (TEAM BCARD) Muhammad Denial Hakim Ahmad Rezuan
Lee Yu Zhe
Oh Jun Xi
Allister Jet Davis
Jasper See Wen Jiat
SMK Seksyen 3 Bandar Kinrara
(Medley: Set Fire To The Rain/
Rolling In The Deep)
2nd Runner-Up (TEAM BUCH) Tomas Arun Dourado
Siti Umaimah Huda Noraini
Balqis Khairunnisa Tajul Arif
Hajar Sofea Azizul
Imran Aqil Mahammad
SMK Taman Tun Dr Ismail
(Potret)
SPECIAL AWARDS NAME SCHOOL
Best Creativity Award (TEAM KRR) Addeena Safeea Annuar Sofi
Sophie Aiyuni Natasya Mohd Sofian
Hannah Latisya Cordingley David Cordingley
Puteri Hani Camelia Megat Iskandar Rashidi
Sabrina Jaganathan
SMK Convent Bukit Nanas
Best Dancer Award (TEAM KRR) Aniq Irfanshamil S Shaffari
St. John's Institution
Best Vocalist Award (TEAM BYOUTH) Vanessa Reynauld
SMK (P) Methodist Klang
(The Power of Love)
Best Team Award (TEAM KRR) Lie Shin Er
Pooja Shrie Naidu Thangaraj
Nur Syahidah Hazmi
Chandni Nagadurga Chniah
SMK (P) Methodist Klang
Best Showmanship Award (TEAM BUCH) Cutcamelia Munir
SMK SS17 Subang
Champion Team TEAM BYOUTH

BERJAYA TEENSTAR CHALLENGE 2016 FINALS!