BERJAYA TEENSTAR CHALLENGE 2019

Berjaya TeenStar Challenge is a performing arts competition designed to provide secondary school and pre-u students with the opportunity to showcase their hidden talents. Open to youths aged between 12 to 19 years old (Form 1 to Form 6 of secondary schools and Year 7 to Year 12 of international schools) and pre-u students in all government/private/international colleges and universities nationwide, the Berjaya TeenStar Challenge will give students a choice of 3 competition categories to choose from – Solo Singing, Cultural Dancing and Modern Dancing.

Terms & Conditions    FAQs


BERJAYA TEENSTAR
CHALLENGE 2019



BERJAYA TEENSTAR CHALLENGE 2019 GRAND FINALS



SOLO SINGING CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
CHAMPION
(TEAM BERJAYA UC)
NUR EVELYN ELEANOR BINTI ADRIAN GAN
SMK BUKIT BANDARAYA
1ST RUNNER-UP
(TEAM COSWAY)
RACHEL TING VAY SYUEN
TAYLOR'S INTERNATIONAL SCHOOL PUCHONG
2ND RUNNER-UP
(TEAM KRR)
HAKIM NAZMIE BIN SHAMSUDDIN ASWARA
MODERN DANCING CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
CHAMPION
HENSEM BOIS
(TEAM STARBUCKS)
LOKE GUAN RONG
RUSELL CHEAH MIN FENG
JAYDEN LAWRENCE MARSH
LEE MING KANG
LIM JUN YUAN
SRI EMAS INTERNATIONAL SCHOOL
1ST RUNNER-UP
ODD MUSE
(TEAM BERJAYA UC)
LOH XIN YEE
AYU NADINAH PERMATA SARI BINTI MUSTAFA TAN
ODD DANCE SCHOOL
2ND RUNNER-UP
FG JUNIORS
(TEAM COSWAY)
ETHAN WONG KIN HAN
JEREMY TAN JIEN WEI
SMK CONVERT BUKIT NANAS
CULTURAL DANCING CATEGORY
WINNERS NAME SCHOOL
CHAMPION
SEMUJA DANCE THEATRE
(TEAM STARBUCKS)
ROHAFAIZATUL BINTI ROSMAN
MUHAMMAD RAIHAN BIN RASUN
AZIQ DANIEL BIN MAZLAN
ROHAHAIRILFADLY BIN ROSMAN
NURFARAH WAHEEDA BINTI SUHAIMI
SMK UNDANG JELEBU
1ST RUNNER-UP
ABCD
(TEAM BERJAYA UC)
VISALINI A/P MANIMARAN
DARVINRAJ A/L MURUGAN
ILAMATHY A/P NALLAMUTHU
KISHENKUMAR A/L SIVAKUMAR
MATIEMALAR A/P NALLAMUTHU
SMK RAJA MAHADI
2ND RUNNER-UP
J & Y
(TEAM COSWAY)
JESS KONG PEI YUE
ONG ZHENG YANG
SMJK PHOR TAY
SPECIAL AWARDS NAME SCHOOL
BEST CREATIVITY
SEMUJA DANCE THEATRE
(TEAM STARBUCKS)
ROHAFAIZATUL BINTI ROSMAN
MUHAMMAD RAIHAN BIN RASUN
AZIQ DANIEL BIN MAZLAN
ROHAHAIRILFADLY BIN ROSMAN
NURFARAH WAHEEDA BINTI SUHAIMI
SMK UNDANG JELEBU
BEST CHOREOGRAPHER AWARD
SEMUJA DANCE THEATRE
(TEAM STARBUCKS)
CIKGU AMIRUL IZHWAN
SMK UNDANG JELEBU
BEST DANCER AWARD
(MODERN DANCING)
(TEAM STARBUCKS)
JAYDEN LAWRENCE MARSH
SRI EMAS INTERNATIONAL SCHOOL
BEST DANCER AWARD
(CULTURAL DANCING)
(TEAM COSWAY)
JESS KONG PEI YUE
SMJK PHOR TAY
BERJAYA TEENSTAR OF THE YEAR(MALE)
(TEAM STARBUCKS)
JAYDEN LAWRENCE MARSH
SRI EMAS INTERNATIONAL SCHOOL
BERJAYA TEENSTAR OF THE YEAR(FEMALE)
(TEAM COSWAY)
JESS KONG PEI YUE
SMJK PHOR TAY
CHAMPION TEAM TEAM STARBUCKS

Key Partners

Official Hotel


Supporting Partners